SAMOJED S PAPIERMI ČI BEZ???

COPYRIGHT www.samojed-klub.sk

„Kúpim šteniatko samojeda bez PP, nie na výstavy, len pre potešenie...“

V súčasnosti je trend chcieť na všetkom ušetriť. Áno, je kríza, ale prečítajte si, prosím, pozorne nasledujúce riadky skôr, ako šteniatko samojeda bez PP „za nízku výhodnú cenu“ kúpite. Môže sa totižto veľmi ľahko stať, že cena, ktorú nakoniec zaplatíte bude omnoho väčšia...

Pred akýmkoľvek nákupom, hlavne keď sa jedná o nákup drahšej veci, vždy pozorne vyberáte a rozmýšľate a zvažujete všetky pre a proti. Chcete nájsť to, čo potrebujete za rozumnú akceptovateľnú cenu, samozrejme, ale aby bola daná vec v čo najlepšom stave, so zárukou a pod. Celé hodiny, možno dni, venujete prieskumu, pýtate sa známych na ich skúsenosti, vyberáte, zvažujete.

1. Čo sa mi vlastne páči na plemene samojed a čo od neho očakávam? Je samojed bez PP vôbec samojed?

Samojed je veľmi špecifické plemeno, priateľské, neagresívne, vždy plné života, vhodné k ďeťom, na šport, canisterapiu, krásne na pohľad...

Pre tieto vlastnosti sa vám samojed páči, však? A chcete aby ich mal aj ten váš

samojed, je tak?

 ...vravíme tu však o samojedovi ČISTOKRVNOM, ktorého vyššie spomínané vlastnosti a charakteristiky vám zaručuje len PP (rodokmeň) a absolvované zdravotné, povahové a vzhľadové skúšky !

 

Samojed bez PP však vôbec nemusí mať (a väčšinou vôbec nemá) takúto povahu ani vzhľad! Keďže jeho rodičia neabsolvujú „skúšky“ potrebné pre chov s PP a vlastne častokrát NEVIETE kto sú jeho rodičia a neviete čo z neho vyrastie.

POZOR: Na Slovensku a v ČR sa samojedi preukázateľne a dokázateľne krížia s inými plemenami podobného vzhľadu: slovenský čuvač, biely špic. Potom sú vydávané za samojedov bez PP!

POZOR: Na Slovensku sa pária samojedi, ktorí sú blízko príbuzní (matka/syn, dcéra/otec, súrodenci) a sú vám predávaní ako samojedi bez PP ! Predstavujú však obrovské zdravotné riziko!

 

 

2. PREČO ľudia chovajú samojedov bez PP?

Odpoveď je veľmi jednoduchá:

1. Chovatelia psov bez PP ušetria a zarobia. Ušetria peniaze za uchovnenie matky (t.j. za absolvované zdravotné, povahové a vzhľadové skúšky, ktoré musí sučka s PP absolvovať), ušetria peniaze za krytie(t.j.poplatok, ktorý sa platí psovi za napárenie sučky) – väčšinou pária u nich na dvore ktovie s kým, ušetria za zdravotné vyšetrenia sučky (sučka musí mať vyšetrené kĺby a oči, aby nemala dedičné ochorenia), ušetria na strave, vitamínoch, odčervení, očkovaní...

2. Chovateľov psov bez PP nikto ich nekontroluje, môžu robiť čo chcú. Môžu krížiť samojedov s inými plemenami, môžu krížiť blízkych príbuzných, môžu páriť sučku 2 x do roka (čo je absolútne neľudské a pre sučku extrémne vyčerpávajúce!). Držia psov, sučky aj šteniatka často v hrozných pomeroch, v malých špinavých priestoroch.

3. Chovatelia psov bez PP nemusia robiť žiadne zdravotné vyšetrenia. A teda ich psy nemusia absolvovať vyšetrenia na dedičné choroby, resp. ich možno absolvovali a neuspeli, následne sú nositeľmi vážnych chorôb, akou je u samojeda napr. dysplázia bedrových kĺbov, ochorenia očí alebo v súčasnosti aj geneticky podmienené autoimunitné ochorenia (alergie, cukrovka...).

 

3.      Aké sú RIZIKÁ spojené s nákupom samojeda bez PP?

Riziko vzhľadové (nikdy neviete čo z peknej bielej guľky, ktorú si priveziete domov vyrastie, viď. fotografie)

Riziko povahové (povaha samojeda bez PP je jedna veľká neznáma. Ak jeho rodičia  neprešli skúškami – uchovnením, resp. sami sú už niekoľkogenerační „bez PP“ či kríženci, môžete skončiť s nesocializovaným, bojazlivým, agresívnym, nervóznym uštekaným či nebezpečným jedincom).

Riziko zdravotné (najvážnejšie riziko, kedy kríženec, alebo samojed z blízkej príbuzenskej plemenitby môže byť postihnutý chorobami a vadami, ktoré na ňom ako na šteniatku samozrejme nevidíte, ale postupne sa vyvinú, najčastejšie sa jedná o postihnutie dyspláziu bedrových kĺbov (problémy s pohybom, bolesť pri vstávaní...), choroby kože (zápaly, zapareniny), očí (slzenie, zápaly až po katarakt a slepotu), močového aparátu (opakované zápaly). Vo väčšine prípadov zaplatíte za veterinára omnoho viac, ako ste zaplatili za samotného samojeda bez PP!

Riziko že chovateľ už o vás nikdy nebude chcieť počuť, a to bez ohľadu na to, či vy budete potrebovať radu, či sa posťažovať pri problémoch.!

 

Dysplázia bedrových kĺbov- dedičné ochorenie u samojedov:

 Zdravé kĺby                    Stredná dysplázia              Vážna dysplázia

POZOR: Stredná a vážna dysplázia sú časté u samojedov bez PP

 

4.      Prečo stojí samojed s PP viac? A ako by som mohol získať samojeda s PP?

Otec aj matka vrhu sú s PP, t.j. majú za sebou všetky dosť nákladné „skúšky“, výstavy  a zdravotné vyšetrenia, ktoré im dovoľujú byť rodičmi kvalitného vrhu čistokrvných samojedov. Na Slovensku sa smie chovať iba na zdravých jedincoch s dobrou povahou.

O otca aj matku šteniatok, ako aj o celý vrh šteniatok je vynikajúco postarané, majú kvalitnú stravu, šteniatka sú niekoľko-krát odčervené, zaočkované. Otec aj matka vrhu sú pravidelne odčervovaní, očkovaní. Vrh šteniatok  je pod kontrolu chovateľského klubu, kedy  poradca chovu sleduje podmienky v ktorom šteniatka vyrastajú, zdravie vrhu, všetko to sleduje a eviduje.

Predchádzajúce dva body sa takisto vzťahujú aj na predkov vašeho šteniatka, v rodokmeni nájdete 4 generácie zdravých krásnych samojedov.

24 hodinová pomoc zo strany chovateľa. Chovatelia samojedov s PP sú vždy pripravení pomôcť vám, kedykoľvek to budete potrebovať.

Socializácia, t.j. zvykanie si šteniatka na všetko nové, hlavne na ľudí, zvuky, vodítko... to všetko chovateľ samojedov s PP robí, denne šteniatka váži, sleduje, češe, vychováva...aby ste vy dostali šteniatko s dobou vyrovnanou povahou.

Etické zásady. Chovateľ samojedov s PP musí byť členom Samojed Klubu Slovensko a musí dodržiavať prísne podmienky chovu, ako aj etické zásady chovu. K nim patrí aj „záruka“, že ak vaše šteniatko bude vážne choré, či bude mať vadu, chovateľ vám buď vráti určitú čiastku peňazí, alebo dostanete ďalšie šteniatko zadarmo.

 

AK SKUTOČNE CHCETE plemeno samojed, ste ním nadšení, je to váš sen ho mať, prečo nekontaktujete chovateľa či klub?

Možno sa práve v databáze nachádza samojedko, ktorý nutne potrebuje nový domov.

Treba zavolať alebo navštíviť viacero chovateľov u nich doma či na výstave a otvorene mu o vašej láske k plemenu samojed povedať, vysvetlite mu aj vašu finančnú situáciu, riešenie sa vždy nájde!

Mnohí chovatelia dávajú psíkov do dobrých rodín za nižšiu cenu do tzv. spoluvlastníctva, alebo sa dohodnete na splátkach...všetko sa dá, len treba osobný kontakt, úprimnosť, otvorenosť. Chovateľom samojedov s PP totižto v prvom rade IDE O TO NÁJSŤ SVOJIM ŠTENIATKAM TEN NAJLEPŠÍ DOMOV.

 

hore